Wybór izolacji termicznej domu a kryterium energooszczędności

Przy budowie domu ważna jest nie tylko funkcjonalność i estetyka, ale również koszty jego eksploatacji w przyszłości. Inwestorzy wybierający materiały budowlane coraz częściej kierują się przy tym kryteriami energooszczędności. Zależy im na budowaniu domów oszczędzających energię, a co za tym idzie przyjaznych środowisku. Jaką izolację termiczną wybrać, aby wpisywała się w idee energooszczędności?
Dlaczego prawidłowo wykonana izolacja termiczna jest bardzo ważna?
Prawidłowo wykonana izolacja termiczna ma bezpośredni wpływ na oszczędność energii cieplnej. Przyjmuje się, że błędy popełniane podczas ocieplania domu mogą przyczyniać się do utraty około 30% energii w trakcie ogrzewania budynku mieszkalnego. Oznacza to, że podczas miesięcy zimowych dom musi być ogrzewany dłużej, częściej i z użyciem większej ilości energii, co przekłada się na wyższe rachunki i powoduje straty finansowe właściciela domu. Najwięcej energii wydostaje się przez źle ocieplony dach i ściany budynku. Dlatego też tak ważne jest, aby izolacja termiczna wykonywana była przy użyciu wysokiej jakości materiałów przez fachowców dysponujących wieloletnim doświadczeniem i dobrej klasy sprzętem.
Od czego zależne jest skuteczne ocieplenie domu?
Wybór konkretnego materiału izolacyjnego oraz jakość wykonania prac wykończeniowych ma bezpośredni związek z energooszczędnością. Skuteczne ocieplenie domu zależne jest zarówno od wyboru materiału, jak i ilości zastosowanych warstw izolujących. Domy energooszczędne powinny charakteryzować się grubością izolacji nie mniejszą niż 20 cm w przypadku ścian i nie mniejszą niż 30 cm w przypadku dachu. Inwestycja w grubszą warstwę przekłada się na niższe rachunki, dzięki czemu zwróci się bardzo szybko. Prawidłowo ocieplony dom potrzebuje zdecydowanie mniej energii cieplnej, co prowadzi do obniżenia kosztów jego utrzymania. Aby to osiągnąć, należy ocieplać dom przy użyciu większej ilości materiałów izolacyjnych, niż wymagają tego obowiązujące przepisy budowlane.
Jakimi materiałami ocieplane są domy energooszczędne?
Jednym z najważniejszych parametrów materiałów izolacyjnych, którym kierują się inwestorzy budujący domy z zachowaniem zasad energooszczędności, jest współczynnik przenikania ciepła. Im ma on niższą wartość, tym przez dach i ściany domu ulatnia się mniej ciepła. W związku z tym częstymi materiałami używanymi do termoizolacji domów energooszczędnych są wełna mineralna i styropian, które w swojej ofercie posiada m.in. firma Inbud z Gdyni, zajmująca się sprzedażą izolacji termicznych. Na korzyść wełny przemawia zdecydowanie większe bezpieczeństwo pożarowe, ponieważ materiał ten jest niepalny, a co za tym idzie, nie przyczynia się do rozwoju pożaru. Izolację z wełny najczęściej stosuje się podczas ocieplania ścian metodą suchą lekką, natomiast płyty poliuretanowe i polistyrenowe częściej wykorzystywane są podczas izolacji ścian murowanych. W czasie wykonywania izolacji bardzo ważne jest unikanie tzw. mostków cieplnych, czyli miejsc ocieplonych gorzej niż reszta domu. Jest to o tyle istotne, że może mieć wpływ na pogorszenie jakości całej konstrukcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Biuro Prawne Cesja Sp. z o.o.
Doradztwo prawne
woj. dolnośląskie51-109 Wrocław, Na Polance 12 lok. 5
-
Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja Dr Bogusława Federa
Doradztwo gospodarcze
woj. mazowieckie05-827 Grodzisk Mazowiecki, Orzeszkowej 2
-
DCF Dotacje Consulting Finanse Sp. z o.o.
Konsulting
woj. wielkopolskie60-702 Poznań, Głogowska 31 lok. 33
-
Kancelaria Podatkowa Małgorzata Szaraniec i Synowie Sp. z o.o.
Doradztwo podatkowe
woj. małopolskie31-619 Kraków, ks. Kuczkowskiego 14 lok. 14