Właściwości i zastosowanie teflonu w przemyśle

Teflon to materiał, który swego czasu zrobił bardzo dużą medialną karierę, dzięki wykorzystaniu go w produkcji naczyń kuchennych. To właśnie z teflonu wykonuje się powłoki ochronne, które zapobiegają przywieraniu zanieczyszczeń takich jak przypalony tłuszcz do wewnętrznych powierzchni patelni oraz garnków. Należy jednak pamiętać, że dzięki swoim właściwościom teflon stosowany jest w przemyśle znacznie dłużej i w znacznie szerszym zakresie.
Czym jest teflon?
Teflon to handlowa nazwa polimeru fluorowego, który powstaje w procesie polimeryzacji tetrafluoroetylenu. Po raz pierwszy teflon udało się uzyskać już w roku 1938, a w 1956 proces jego produkcji został opatentowany przez firmę DuPont Jackson Laboratory – do dziś ma ona wyłączne prawo do nazwy „teflon. Dlatego też polimer fluorowy znany jest również jako „tarflen”, „fluon”, PTFE – w literaturze fachowej natomiast nazywa się go poli(tetrafluoretylenem.
Właściwości teflonu
Jedną z najważniejszych właściwości teflonu jest bardzo wysoka temperatura topnienia, wynosząca aż 320 stopni Celsjusza. To zalicza go do czołówki tworzyw sztucznych, jeśli chodzi o odporność na działanie energii cieplnej. Druga ciekawa właściwość teflonu to bardzo niewielka swobodna energia powierzchniowa. Innymi słowy – ma on bardzo dobre właściwości smarne, co sprawia, że zanieczyszczenia nie przywierają do niego w takim samym stopniu, jak do innych tworzyw sztucznych. Do tego wszystkiego teflon charakteryzuje się obojętnością fizjologiczną, a więc nie wchodzi w reakcje z innymi substancjami chemicznymi.
Zastosowanie teflonu
Patrząc na wymienione wyżej właściwości teflonu nie dziwi fakt, że znalazł on ostatecznie zastosowanie w produkcji wysokiej jakości naczyń – zachowuje on swoją strukturę w wysokich temperaturach, nie wchodzi w reakcje z jedzeniem i zapobiega przywieraniu go do powierzchni dni. Jednak to nie jedynie zastosowanie teflonu. Producenci tacy jak firma CMPlast wykorzystuje go również w:
Produkcji elementów uszczelniających do instalacji przemysłowych – między innymi transportujących gorącą wodę lub chemikalia,
Powlekania powierzchni ślizgowych elementów takich jak łożyska, tuleje, rolki
Tworzenia odpornych na temperaturę i chemikalia powłok antyadhezyjnych i antykorozyjnych
Produkcji izolacji instalacji elektrycznych.
Branże, które korzystają z wyrobów teflonowych to między innymi rolnictwo, medycyna, transport, przemysł chemiczny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Biuro Prawne Cesja Sp. z o.o.
Doradztwo prawne
woj. dolnośląskie51-109 Wrocław, Na Polance 12 lok. 5
-
Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja Dr Bogusława Federa
Doradztwo gospodarcze
woj. mazowieckie05-827 Grodzisk Mazowiecki, Orzeszkowej 2
-
DCF Dotacje Consulting Finanse Sp. z o.o.
Konsulting
woj. wielkopolskie60-702 Poznań, Głogowska 31 lok. 33
-
Optimum Kancelaria podatkowa Tomasz Kutniewski
Doradztwo podatkowe
woj. pomorskie83-330 Żukowo, Dworcowa 21