Umiejscowienie szamba na działce - co warto wiedzieć?
Szambo, czyli szczelny zbiornik na nieczystości stałe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań pozwalających na odprowadzanie ich z budynków, w przypadku gdy nie mają one możliwości podłączenia ich do zbiorczej sieci kanalizacyjnej. Dlatego warto gdzie oraz jak mogą być umiejscowione szamba, aby były w pełni zgodne z przepisami.
Na jakich działkach można wybudować szambo?
Zgodnie z przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2012 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie szamba w postaci zbiorników szczelnych mogą być zastosowane wyłącznie w przypadku działek budowlanych, które nie mają możliwości przyłączenia ich do sieci kanalizacyjnej. Dodatkowo nawet w przypadku spełniania tego warunku nie mogą być one jednak wykonywane na działkach, które podlegają szczególnej ochronie środowiska lub są narażone na zalewanie czy powodzie.
Przeczytaj również: Komu przysługuje ulga na przydomową oczyszczalnię?
Na jakiej głębokości powinno być umieszczone szambo na działce?
Wspomniane powyżej Rozporządzenie nie określa minimalnej głębokości, na jakiej powinny być umieszczone szamba, choć warto pamiętać o tym, aby umieszczać je poniżej strefy przemarzania gruntu. W obowiązujących przepisach znaleźć można jednak informacje na temat tego, że szambo powinno przyjmować, postać zbiornika wyposażonego w szczelne dno oraz ścianki wraz z przykryciem. Dodatkowo jego odpowietrzenie musi być wyprowadzone na wysokość nie mniejszą niż 0,5 m. Idealnie w tym przypadku sprawdzą się więc polietylenowe zbiorniki szczelne, dostępne w ofercie firmy zajmującej się montażem oczyszczalni ścieków EKO-BIO. Spełniają one bowiem wszystkie wymienione wymagania i do tego cechują się prostym montażem.
Jakie odległości należy zachować umieszczając szambo na działce?
Planując wykonanie montażu szamba na działce, należy pamiętać, że musi być ono nie tylko w pełni szczelne, ale także odpowiednio na niej usytuowane z zachowaniem odpowiednich odległości od poszczególnych elementów. W związku z tym zbiorniki na nieczystości, których pojemność nie przekracza 10m3 powinny być montowane w odległości:
5 m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń, w których przebywają ludzie,
2 m od granicy działki sąsiedniej oraz drogi, a także ciągu pieszego,
15 m od studni będącej ujęciem wody pitnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana