Ubezpieczenie w transporcie busem. Co warto wiedzieć?
Wiele firm przewozowych świadczy usługi transportowe na terenie kraju i poza nim. Bardzo często wykorzystuje się busy do przewozu osób do innych krajów. Najczęściej świadczone usługi w ramach transportu busem to przewozy z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski. Warto jednak wiedzieć, czy korzystanie z takiej formy transportu jest bezpieczne. Jak wygląda kwestia ubezpieczenia w transporcie busem? Czy w razie wypadku, można ubiegać się o odszkodowanie?
Ubezpieczenie w transporcie drogowym
W transporcie drogowym wyróżniamy trzy główne rodzaje ubezpieczeń:
OCP – czyli OC przewoźnika (nie jest obowiązkowe),
ubezpieczenie Cargo krajowe oraz Cargo ICC międzynarodowe,
OC Spedytora.
Dotyczą one jednak przede wszystkim kwestii związanych z ochroną przewożonych towarów. Jak wygląda sprawa ubezpieczenia, kiedy busem przewozi się ludzi?
Przewóz ludzi, a ubezpieczenie
Firmy świadczące usługi przewozu osób, jak na przykład firma Sandrex, muszą zadbać o ich bezpieczeństwo. Idealnym zestawem ubezpieczeń dla tego rodzaju przewoźników byłyby OC, AC, NNW, assistance i ewentualnie dodatkowe ubezpieczenia np. szyb albo opon.
Dla osób, które korzystają z usług takich firm, najważniejsze będzie ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). To ono chroni pasażera w razie nieszczęśliwych zdarzeń losowych, do których może dojść w trakcie przejazdu. Dlatego, wybierając firmę, która oferuje przewóz osób busem do innego kraju lub w granicach Polski, dowiedz się, że posiada stosowane ubezpieczenie.
Bezpieczny przejazd – co oprócz ubezpieczenia?
Ubezpieczenie w transporcie busem to bardzo ważna kwestia, której nie wolno lekceważyć, ale z pewnością nie jedyna, jaką należy uwzględnić w trosce o bezpieczny przejazd. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Stan pojazdów floty – busy, którymi przewozi się ludzi, muszą być bez zarzutu pod względem technicznym. Czasem już na pierwszy rzut oka widać, czy rzeczywiście tak jest. Przyjrzyj się więc uważnie pojazdom przewoźnika i sprawdź, czy wyglądają bezpiecznie. Czy nie wydają dziwnych dźwięków, czy wszystko w środku działa tak, jak powinno (np. klimatyzacja) i czy busy nie są stare?
Kolejny istotny czynnik to doświadczenie kierowców oraz plan trasy. Kierowcy powinni być dobrze przeszkoleni i wypoczęci przed jazdą. Trasa natomiast powinna uwzględniać postoje, które pozwolą kierowcy odpocząć, a pasażerom rozprostować nogi.
Ubezpieczenie w transporcie busem chroni nie tylko przewoźnika, ale też jego pasażerów. Nie ma więc powodów do obaw, podczas korzystania z tego rodzaju transportu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana