Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej spedytora – czemu służy?

Spedycja jest dziedziną usług, która obejmuje organizację przewozów towarów. Zależnie od klienta mogą to być ładunki o bardzo dużej wartości, nie tylko materialnej, ale również technologicznej czy historycznej. Ponoszenie odpowiedzialności za takie mienie oznacza dla spedytora ryzyko związane z kosztami odszkodowań w przypadku jego zniszczenia czy utraty. Dlatego też spedytorzy wykupują polisy ubezpieczeniowe, wśród których jest również OC.
Czym jest ubezpieczenie OC?
OC jest jedną z popularniejszych form ubezpieczenia. Jest wybierane przez osoby pracujące w zawodach niosących ryzyko wystąpienia szkód materialnych lub zdrowotnych u innych albo wykonujące zadania wiążące się z takim zagrożeniem. W wielu profesjach wybór takiej polisy jest obowiązkowy, w innych – jej wykupienie jest kwestią zdrowego rozsądku i ochrony własnych interesów.
Zadaniem ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej jest ochrona własności ubezpieczonego w sytuacji, gdy doprowadził on do powstania szkód na rzecz osób trzecich i jest zobowiązany do ich pokrycia. Są to głównie szkody materialne, obejmujące również konieczność pokrycia kosztów leczenia, rehabilitacji, a nawet dożywotniej renty poszkodowanego. Wykupienie polisy OC gwarantuje sprawcy, że wspomniane koszty pokryje za niego ubezpieczyciel. Wysokość wypłat jest jednak uzależniona od kwoty ubezpieczenia, wysokości opłacanych składek oraz warunków umowy. Zazwyczaj wyłącza ona bowiem z ochrony szkody celowo spowodowane przez sprawcę.
Ubezpieczenie OC w spedycji i jego znaczenie
Ubezpieczenie OC jest jedną z form ochrony zawodowej w firmach zajmujących się świadczeniem usług na rzecz osób trzecich. Taką branżą jest również spedycja, w której działa firma transportowa Maximus. Wykupując polisę OCS, przedsiębiorca zapewnia sobie ochronę obejmującą następujące czynności spedycyjne:
- przygotowywanie umów i dokumentów przewozowych,
- opracowywanie instrukcji,
- czynności związane z załadunkiem, wyładunkiem i oceną wagową przesyłek,
- znakowanie, pakowanie przesyłek,
- czynności związane z odprawą celną i ubezpieczeniem ładunków,
- składowanie towarów w czasie do 30 dni.
Do często spotykanych elementów ochrony ubezpieczeniowej firmy świadczącej usługi spedycyjne zaliczają się też szkody powstałe na skutek:
- rażącego niedbalstwa,
- umyślnej winy podwykonawców,
- naruszenia przepisów ruchu drogowego,
- wydania towaru osobie nieuprawnionej,
- uszkodzenia lub utraty palety czy kontenera.
Ochrona ubezpieczeniowa spedytora obejmuje też koszty związane z procesami sądowymi, opiniami rzeczoznawców czy ochroną prawną spedytora.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Pośrednictwo Finansowe Lilianna Biegańska
Ubezpieczenia
woj. wielkopolskie64-400 Międzychód, 17 Stycznia 37
-
Paulina Lisowska Pośrednictwo ubezpieczeniowe
Ubezpieczenia
woj. warmińsko-mazurskie11-100 Lidzbark Warmiński, Lipowa 19