Środowisko pracy a czynniki psychofizyczne wpływające na efektywność
Szkodliwe czynniki w miejscu pracy obejmują nie tylko te fizyczne, biologiczne czy chemiczne, ale również psychofizyczne. Lekceważenie ich może spowodować poważne problemy emocjonalne u pracowników. Poza tym, że zmniejszą wydajność wykonywanych przez nich czynności, to w pewnych sytuacjach mogą wywrzeć negatywny wpływ również na ich zdrowie. Jak środowisko pracy wpływa na ludzką efektywność?
Stres w miejscu pracy
Środowisko pracy ma ogromny wpływ na zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne pracowników. Do najpopularniejszych czynników psychofizycznych, które mogą zmniejszać efektywność ludzi, zalicza się stres. Zgodnie z definicją jest on reakcją organizmu na stresory, do których można zaliczyć czynniki fizyczne, psychiczne, społeczne i organizacyjne. Długotrwały stres w miejscu pracy może być spowodowany nadmiarem obowiązków, brakiem czasu, bądź zbyt szybkim tempem wykonywanych czynności, a także pracą zmianową, urazami fizycznymi, konfliktami społecznymi i mobbingiem.
Jeżeli pracownik obarczony jest nadmiarem obowiązków i nie otrzymuje odpowiedniego wsparcia od kadry kierowniczej, wówczas znajduje się on w stanie ciągłego napięcia. To wszystko sprawia, że osoba taka nie ma motywacji do pracy. Czynności, które wcześniej wykonywała w znacznie krótszym czasie, sprawiają jej ogromne problemy, a jej efektywność spada niemal do zera. Dodatkowo samopoczucie takiego pracownika jest mocno obniżone. Ludzie, którzy przeżywają długotrwały stres w pracy, są narażeni na depresję, nerwicę, a także choroby układu krążeniowego i pokarmowego.
Frustracja w miejscu pracy
Kolejnym czynnikiem psychofizycznym, który ma duży wpływ na efektywność pracy, jest frustracja, czyli reakcja na przeszkodę lub niemożność osiągnięcia założonego celu. Najczęściej jest spowodowana niskimi zarobkami, brakiem podwyżek, awansów czy obarczaniem pracownika nadmiernymi obowiązkami. Czasem wynika ona z niekomfortowego stanowiska pracy. Takimi badaniami zajmuje się SBB Laboratorium Badań i Ekspertyz.
Powodów takiego stanu może być wiele, jednak w dłuższej perspektywie wywołuje on inne nieprzyjemne reakcje tak jak lęk i złość. Wszystko to sprawia, że wydajność i samopoczucie pracownika jest na bardzo niskim poziomie.
Wypalenie zawodowe
Wypalenie zawodowe często spowodowane jest przez inne czynniki psychofizyczne, które działają na pracownika przez długi czas. Wówczas osoba taka nie ma motywacji do pracy, a jej efektywność jest mocno obniżona. Dodatkowo nie odczuwa już satysfakcji z wykonywanych przez siebie czynności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana