Sprawdź, jak można walczyć o odszkodowanie za błąd medyczny

Sprawy związane z przyznaniem odszkodowania za błędy medyczne są jednymi z najtrudniejszych, którymi mierzą się specjaliści, ponieważ wymagają udowodnienia wystąpienia danego zdarzenia medycznego. W wielu sytuacjach poszkodowani muszą wykazać się dużymi pokładami cierpliwości oraz specjalistyczną wiedzą, by uzyskać odszkodowanie za popełniony błąd medyczny. Jak można walczyć o odszkodowanie za błąd medyczny?
Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie za błąd medyczny?
W samym 2017 roku prokuratura w Polsce prowadziła 5678 postępowań dotyczących błędów medycznych. Był to wzrost o prawie 15 proc. w stosunku do liczby postępować z 2016 roku, kiedy prokuratorzy prowadzili 4963 takie sprawy. W tamtym czasie aż 60 proc. postępowań stanowiły sprawy dotyczące śmierci pokrzywdzonego pacjenta.
Zatem, kiedy można ubiegać się o odszkodowanie za błąd medyczny?
Jeśli w trakcie leczenia lub rehabilitacji pacjent doznał uszczerbku na zdrowiu w wyniku zaniedbania lekarza lub personelu medycznego.
Jeśli w trakcie leczenia doprowadzono do śmierci pacjenta w wyniku niedopełnienia obowiązków lekarskich.
Jeśli w trakcie procesu hospitalizacji pacjent został zakażony chorobą.
Co ważne o odszkodowanie za błąd medyczny może ubiegać się rodzina poszkodowanego, co ma miejsce w przypadku, np. gdy pacjent w wyniku błędu medycznego stracił życie.
W takich przypadkach po pomoc można się udać do specjalistów, takich jak Podkarpackie Centrum Odszkodowań VERSUS. W tego typu instytucjach możliwe jest uzyskanie wsparcia oraz nieodpłatnej analizy badanego przypadku. Sprawy o odszkodowanie za błąd medyczny wymagają specjalistycznej wiedzy, dlatego warto korzystać z pomocy firm, które mają w tej materii odpowiednie doświadczenie.
Kiedy można zgłosić błąd medyczny?
Poszkodowany pacjent lub jego rodzina mają prawo do zgłoszenia błędu medycznego do 3 lat od momentu, kiedy poznane zostały jego skutki lub od momentu, kiedy wskutek błędu pogorszył się stan zdrowia poszkodowanego. W wielu przypadkach problemu zdrowotne wynikłe z błędu lekarskiego mogą pojawić się po kilku latach od zdarzenia medycznego. W niektórych sytuacjach pomiędzy błędem lekarskim a pojawiającymi się w jego następstwie skutkami może minąć nawet 10 lat. W takiej sytuacji poszkodowany ma wciąż wskazane 3 lata od momentu poznania skutków błędu i pogorszenia stanu zdrowia.
Są to zagadnienia, które mogą sprawiać wiele trudności. Dlatego warto przedyskutować je z odpowiednimi specjalistami pracującymi w instytucjach zajmujących się walką o odszkodowania za błędy medyczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Pośrednictwo Finansowe Lilianna Biegańska
Ubezpieczenia
woj. wielkopolskie64-400 Międzychód, 17 Stycznia 37
-
Ubezpieczenia Conajcenniejsze.pl Piotr Dejnarowicz
Ubezpieczenia
woj. pomorskie81-198 Pogórze, Czarnieckiego 18A lok. 51