Różnice między oryginałem a wypisem aktu notarialnego

Wśród bogatej oferty kancelarii notarialnych kluczowe znaczenie ma sporządzanie aktów notarialnych. Jest to czynność absolutnie podstawowa w praktyce notarialnej, która podobnie jak inne czynności wykonywane przez notariuszy jest uregulowana ustawą Prawo o notariacie. Należy jednak pamiętać o tym, że pomiędzy oryginałem i wypisem aktu notarialnego istnieją ważne różnice. Sprawdź, dlaczego oba te dokumenty nie są ze sobą tożsame.
Czym jest akt notarialny, a czym jego wypis?
Zgodnie z art. 91. ustawy Prawo o notariacie akty notarialne są przygotowywane wtedy, kiedy wymaga tego przepis prawa lub taka jest wola stron. Powinny się w nich znajdować konkretne informacje, między innymi dzień, miesiąc, rok i miejsce sporządzenia aktu czy dane wszystkich osób biorących udział w tej czynności.
Notariusze będący przedstawicielami kancelarii notarialnych ze Szczecina oraz wielu innych miejscowości przygotowują akty notarialne po to, by określony dokument zyskał odpowiednią moc prawną. Sporządzenie na przykład umowy przedwstępnej podczas transakcji zakupu/sprzedaży lokalu mieszkalnego zwiększa szanse na zakończenie sprawy z sukcesem dla potencjalnego kupującego w sytuacji, kiedy sprzedający nagle wycofa się ze sprzedaży nieruchomości.
Należy jednak pamiętać o tym, że oryginał i wypis aktu notarialnego nie są tym samym. Pierwszy z dokumentów sporządzany jest w jednym egzemplarzu, po czym pozostawiany jest w kancelarii notarialnej, która wykonała opisywaną usługę notarialną, np. w Szczecinie, na okres dziecięciu lat. Po upływie dekady akt notarialny jest przekazywany do odpowiedniego Wydziału Ksiąg Wieczystych w Sądzie Rejonowym. Z kolei jego wypis może być sporządzany w dowolnej liczbie i w przeciwieństwie do oryginału nie musi zawierać podpisów uczestników czynności notarialnej. Musi być jednak opatrzony podpisem i pieczęcią notariusza wydającego dokument.
Komu może zostać wydany wypis aktu notarialnego?
Wypisy aktu notarialnego wydaje się stronom aktu lub osobom, dla których zastrzeżono w akcie prawo otrzymania wypisu, a także ich następcom prawnym. Za zgodą stron lub na podstawie prawomocnego postanowienia sądu wojewódzkiego mogą też zostać wydane innym osobom. Ważne jednak, by w nagłówku aktu zaznaczono, że dokument jest wypisem oraz by nie znajdowały się w nim poprawki i przekreślania obecne na oryginale. Na końcu powinno być zaznaczone, komu i kiedy wydano wypis, a jeśli ma on więcej niż jeden arkusz, należy go ponumerować, połączyć, parafować i spoić pieczęcią.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
AWM Business Promotion. Instrat24
Doradztwo gospodarcze
woj. mazowieckie01-445 Warszawa, Erazma Ciołka 17 lok. 410
-
Biuro Prawne Cesja Sp. z o.o.
Doradztwo prawne
woj. dolnośląskie51-109 Wrocław, Na Polance 12 lok. 5
-
Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja Dr Bogusława Federa
Doradztwo gospodarcze
woj. mazowieckie05-827 Grodzisk Mazowiecki, Orzeszkowej 2
-
DCF Dotacje Consulting Finanse Sp. z o.o.
Konsulting
woj. wielkopolskie60-702 Poznań, Głogowska 31 lok. 33