Różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym

Leasing jest bardzo popularną formą finansowania środków trwałych. Dzięki niemu firmy nabywają wyposażenie biur, samochody osobowe i ciężarowe, maszyny czy urządzenia, a nawet nieruchomości. Rozważając skorzystanie z takiego rozwiązania, warto sprawdzić, różnice występujące pomiędzy podstawowymi rodzajami leasingu. Można bowiem skorzystać z leasingu finansowego i operacyjnego. Poznaj ich najważniejsze zasady.
Leasing a różnice w rozliczaniu kosztów
Każda forma leasingu ma zalety i wady. Są one uzależnione od charakterystyki prowadzonej działalności i przedmiotu, który ma zostać w taki sposób finansowany. W przypadku leasingu operacyjnego to firma leasingująca zajmuje się wpisaniem danego przedmiotu do ewidencji środków trwałych i dokonywaniem odpisów amortyzacyjnych. W leasingu finansowym obowiązek ten spoczywa na leasingobiorcy.
W leasingu operacyjnym leasingobiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu:
- opłatę wstępną,
- raty leasingowe,
- opłaty związane z bieżącą eksploatacją pojazdu.
Jak wskazują specjaliści Europejskiego Funduszu Leasingowego, w leasingu finansowym istnieje możliwość dodatkowego zaliczenia do tych kosztów odpisów amortyzacyjnych oraz części odsetkowej rat i codziennych kosztów użytkowania przedmiotu leasingu.
Znaczące różnice można również zaobserwować w rozliczaniu podatku od towarów i usług. W leasingu operacyjnym jest on naliczany co miesiąc, do każdej raty leasingowej. W leasingu finansowym VAT płacony jest w całości z góry wraz z pierwszą ratą, po odbiorze przedmiotu.
Leasing finansowy a operacyjny – znaczące różnice w umowach
Leasing samochodów i środków transportu wiąże się z koniecznością podpisania odpowiedniej umowy. W przypadku leasingu operacyjnego obejmuje ona okres co najmniej 40% czasu amortyzacji przedmiotu i maksymalnie 60 miesięcy. Musi ona spełniać warunki wskazane w przepisach prawa. W leasingu finansowym nie występują ograniczenia w zakresie minimalnej wartości końcowej ani minimalnego okresu trwania umowy. Musi być ona jedynie zawarta na czas określony, którego długość ustalają strony.
Znaczącą różnicę obserwuje się w kwestii możliwości wykupienia finansowanego leasingiem przedmiotu. W leasingu finansowym staje się on własnością leasingobiorcy po zakończeniu umowy. W przypadku drugiej formy może on wykupić przedmiot, za określoną w umowie kwotę.
Obie formy leasingu niosą ze sobą wiele korzyści, ale i ograniczenia. Przed ostateczną decyzją należy je porównać, biorąc pod uwagę specyfikę prowadzonej przez siebie działalności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Biuro Rachunkowe Grabowski Jan-Doradca Podatkowy
Rachunkowość - usługi
woj. warmińsko-mazurskie11-200 Bartoszyce, Kętrzyńska 25 lok. 11