Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Pojazdy służące do poruszania się po drogach publicznych muszą mieć ubezpieczenie komunikacyjne. W Polsce podlegają mu auta osobowe, dostawcze, ciężarowe, motocykle czy przyczepki. Każdy właściciel musi posiadać ubezpieczenie OC dla takiego sprzętu, ponieważ obowiązek ten wynika z aktualnego prawa. Jednak na rynku są jeszcze inne ubezpieczenia komunikacyjne, które spełniają różne funkcje. Kiedy mogą się przydać? O tym poniżej!
Ubezpieczenia komunikacyjne najczęściej wybierane przez kierowców
Właściciele pojazdów zdecydowanie najczęściej sięgają po ubezpieczenie OC i AC. Czym właściwie są? Według podpowiedzi eksperta firmy Bomus ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (w skrócie OC) to obligatoryjne polisy skierowane do wszystkich właścicieli pojazdów podlegających ubezpieczeniu. Natomiast AC oznacza autocasco, czyli ochronę dobrowolną. Wariant OC jest skierowany do innych uczestników ruchu drogowego, którzy na skutek działań ubezpieczonego doznają uszczerbku na mieniu lub zdrowiu. Sprawca nie płaci pokrzywdzonej osobie za skutki zdarzenia, a odpowiedzialność ta spada na ubezpieczyciela. Natomiast w przypadku polisy AC osoba ubezpieczona może domagać się usunięcia szkody nawet wtedy, jeśli to ona ją spowodowała lub przyczyniły się do tego czynniki niezależne. Takie ubezpieczenia komunikacyjne w Lędzinach to jednak nie wszystkie, które można nabyć.
Przeczytaj również: Jakie są rodzaje ubezpieczeń indywidualnych?
Pozostałe rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych
Poza ww. propozycjami, które wybierane są zdecydowanie najczęściej, można też wybrać polisę NNW i assistance. Ubezpieczenie NNW, czyli od następstw niebezpiecznych wypadków obejmuje swoją ochroną kierowcę ubezpieczonego pojazdu oraz pasażerów. To świetna opcja zwłaszcza dla kierowców zawodowych i tych przewożących pasażerów. Aby nie ryzykować ponoszenia kosztów związanych z leczeniem innej osoby lub siebie ubezpieczenie NNW pokrywa je w całości. Ostatnim rodzajem polisy komunikacyjnej jest assistance. To dodatkowe ubezpieczenie, którego celem jest wsparcie kierowcy i jego najbliższych w razie wystąpienia niespodziewanych sytuacji na drodze. Zakres wsparcia jest zależny od umowy i może zostać zdefiniowany w sposób indywidualny. Warto pamiętać, by przy zakupie obowiązkowego ubezpieczenia OC sięgnąć również po jedną lub więcej dodatkowych polis.
Przeczytaj również: Z jakich ulg może skorzystać początkujący przedsiębiorca?
Przeczytaj również: Najpopularniejsze ubezpieczenia komunikacyjne w Polsce
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana