Procedury celne wymagane przy transporcie towarów w obrębie Unii Europejskiej

Wymiana towarów między państwami to podstawa handlu międzynarodowego. Każdego dnia przez granice transportowane są ogromne ilości produktów. Tak duże przedsięwzięcia muszą być jednak odpowiednio uregulowane. To właśnie dlatego zarówno podczas eksportu, jak i importu towarów niezbędne będzie przejście pewnych procedur celnych. Jak przebiega taki proces w obrębie Unii Europejskiej?
Handel w Unii Europejskiej
Zajmujesz się transportem różnego typu towarów poza granice państwa. W takiej sytuacji musisz znać podstawowe procedury, które pozwolą Ci szybko i bezproblemowo przejść przez kontrolę celną.
Przeczytaj również: Zasady działania agencji celnych
W przypadku wymiany handlowej w obrębie UE zadanie jest o tyle przyjemniejsze, że cała dokumentacja została znacznie uproszczona. Tak zwany transport wewnątrzwspólnotowy stworzony jest po to, aby wymiany usług i towarów nie były aż tak skomplikowane. To z kolei wpływa na pobudzenie gospodarki państw członkowskich, co za tym idzie, rozwój całej wspólnoty.
Przeczytaj również: W jakim zakresie agencja celna może reprezentować podmiot przed urzędem celnym?
Jeśli chodzi o transport towarów poza terytorium Unii Europejskiej, sprawa wygląda nieco mniej klarownie, przez co przedsiębiorcy starają się unikać tego rozwiązania. Szukasz profesjonalnej firmy, której możesz powierzyć wszelkie formalności związane z importem czy eksportem towarów? Agencja celna MTM z Żar świadczy swoje usługi zarówno dla firm, jak i osób prywatnych.
Przeczytaj również: Jak przebiega clenie towaru? Najważniejsze etapy
Formalności związane z transportem towarów w UE
Importujesz towary do innych państw UE i czeka Cię odprawa celna? Nie wiesz, jakich procedur możesz się spodziewać? Ze względu na uproszczone przez Unię Europejską przepisy nie jest to wcale nic trudnego. Mimo wszystko warto wiedzieć, na co musisz być gotowy.
Podstawą każdej odprawy celnej jest faktura handlowa. Jest to dowód przeprowadzonej pomiędzy dwoma jednostkami transakcji. Zawiera ona podstawowe informacje o sprzedawanym towarze, eksporterze oraz osobie importującej.
W niektórych sytuacjach sporządzony musi zostać również list przewozowy. W zależności od środka transportu rozróżnia się cztery podstawowe rodzaje listów:
- konosament dla transportu morskiego,
- listy przewozowe CIM oraz SMGS dla transportu kolejowego,
- AWB stosowany w drodze powietrznej,
- CMR dla transportu drogowego.
Twoja przesyłka jest warta więcej niż 20 tysięcy euro? W takiej sytuacji niezbędne będzie złożenie deklaracji wartości celnej towaru. Informację taką możesz przekazać zarówno elektronicznie, jak i w formie papierowej.
Aby udowodnić, że towar transportowany jest w obrębie UE, do procedury celnej zalicza się również ukazanie dowodu pochodzenia. Jest to dokument potwierdzający pochodzenie przesyłki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Urząd Ochrony Państwa. Wydział zamiejscowy
Urzędy terenowe
woj. lubuskie65-332 Zielona Góra, Partyzantów 42
-
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie. Oddział
Urzędy terenowe
woj. małopolskie32-400 Myślenice, Jordana 4