Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy leasingowej?

Decyzja zapadła – chcesz wziąć przedmiot w leasing. Złożyłeś niezbędną dokumentację i firma leasingowa udzieliła zgody na udzielenie finansowania. Nadszedł czas na podpisanie umowy. Od tej pory będziesz zobowiązany przestrzegać zawartych tam warunków. Zanim jednak złożysz swój podpis – sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, by nie wpaść w pułapkę nieuczciwej firmy leasingowej.
Poprawność stron umowy
Pierwszym, podstawowym elementem, na jaki koniecznie należy zwrócić uwagę jest poprawność wpisanych danych obu stron umowy – zarówno firmy udzielającej finansowania, jak i własnych. Wydawać by się mogło, że ewentualny błąd to błahostka. W rzeczywistości jednak, źle wpisane dane mogą skutkować dużymi problemami, między innymi źle wystawionymi fakturami na opłaty leasingowe, a co za tym idzie – zaległościami w płatnościach. Ewentualne zmiany i korekty tego zapisu w przyszłości mogą być problematyczne, zatem by tego uniknąć, warto sprawdzić to już na etapie podpisywania umowy.
Sposób wyliczania wysokości rat
Wysokość rat leasingowych to kluczowy element, na jaki warto zwrócić uwagę. To głównie na tej podstawie klienci podejmują decyzję o skorzystaniu lub odrzuceniu oferty. Sprawdź, w jaki sposób wyliczana jest wysokość rat. Większość umów obejmuje zmienne oprocentowanie. Najczęściej są one oparte o wskaźnik WIBOR 1M lub 3M. Przy ich zmianie, ma prawo zmienić się także wysokość rat miesięcznych. Ważne jest, by sprawdzić zapis, czy zmiany obowiązują również w przypadku spadku wskaźnika. W przeciwnym razie firma leasingowa może jedynie podnieść ratę jeśli WIBOR wzrośnie, natomiast jeśli zmaleje – leasingobiorca nie odniesie z tego tytułu żadnych korzyści.
Opłaty dodatkowe
Zdarza się, że przedstawiciel firmy leasingowej zapomina o poinformowaniu o ewentualnych – dla niego oczywistych – opłatach dodatkowych, np. opłacie wstępnej. Ważne jest zatem, by samodzielnie zapoznać się z wszystkimi, obowiązującymi kosztami, które nie zostały zawarte w harmonogramie. Wszystkie informacje są zawarte w Tabeli Opłat i Prowizji.
Jak tłumaczy specjalista z firmy Autonafirmę: Firm, a co za tym idzie – ofert leasingowych jest na rynku bardzo dużo. Nie da się ukryć, że jak w każdej branży, w tej również nie brakuje oszustów i naciągaczy. Handlowcy często ukrywają koszty dodatkowe, by ich oferta prezentowała się dużo atrakcyjniej na tle innych. W efekcie Klienci patrzą na koszt całkowity, nie mając pojęcia o istnieniu opłat dodatkowych. Niestety, to dość częsta praktyka. Naszym zadaniem jest pomoc osobom, które chcą skorzystać z leasingu. Jako specjaliści w zakresie finansowania doskonale wiemy na co powinno się zwracać uwagę, a jakieś informacje zapisywane drobnym drukiem nie mają dla nas tajemnic.
Zasady przedwczesnego zakończenia umowy
Oczywiście, w większości przypadków klienci decydują się na zakończenie umowy w określonym terminie. Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn są zmuszeni do jej wcześniejszego przerwania. Zabezpiecz się na przyszłość i sprawdź zasady ewentualnego, przedwczesnego zakończenia umowy, np. w przypadku wypowiedzenia z winy leasingobiorcy czy szkody całkowitej. Istotne są zarówno dostępne możliwości (m.in. zwrot przedmiotu, wcześniejszy wykup, cesja), jak i sposób rozliczenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Progress Sp. z o.o.
Rachunkowość - usługi
woj. mazowieckie05-825 Grodzisk Mazowiecki, Sienkiewicza 2 lok. 8
-
Pimag Biuro Rachunkowe
Rachunkowość - usługi
woj. dolnośląskie50-243 Wrocław, Władysława Łokietka 4 lok. 2