Kto wystawia akt zgonu?

Akt zgonu jest aktem stanu cywilnego, oficjalnym dokumentem urzędowym potwierdzającym zgon danej osoby. Dokument stanowi część księgi stanu cywilnego. Upoważniony do załatwiania formalności dostaje odpis skrócony aktu zgonu. To element konieczny, aby wykonać wszystkie formalności dotyczące pochówku. Akt zgonu wystawia urząd stanu cywilnego właściwy miejscu zgonu zmarłego. Pracownik urzędu przygotowuje dokument zgodnie z kartą zgonu. Jak przebiega sporządzanie aktu zgonu?
Sporządzenie aktu zgonu – charakterystyka procesu
Akt zgonu jest dokumentem, który otrzymuje osoba upoważniona do organizowania pochówku. Zalicza się do nich m.in. mąż/ żona, dzieci, wnuki, rodzeństwo, rodzice, dziadkowie. W celu uzyskania dokumentu trzeba pokazać dowód tożsamości zmarłego. Poza kartą zgonu i dowodem osobistym zmarłego trzeba mieć przy sobie swój dokument potwierdzający tożsamość. Na wystawionym akcie zgonu można znaleźć takie informacje, jak m.in. informacje o zmarłym, dacie i miejscu śmierci, podstawowe informacje na temat małżonka osoby zmarłej, informacje dotyczące miejsca i daty sporządzenia odpisu skróconego aktu zgonu.
Śmierć zgłasza się w urzędzie w ciągu 3 dni od wystąpienia. W sytuacji, gdy osoba zmarła na chorobę zakaźną, należy zgłosić w trakcie 24 godzin od jego wystąpienia. Akt zgonu dostaje się od ręki w ciągu paru minut. Osoba składająca wniosek otrzymuje od urzędnika 3 egzemplarze odpisu skróconego aktu zgonu. Dokument pozwala załatwić wszystkie formalności dotyczące pogrzebu i wydawany jest bezpłatnie. Od 1.03.2015 roku można także wybrać formę otrzymania aktu stanu cywilnego – papierową lub elektroniczną.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy zakładów pogrzebowych, aby otrzymać akt zgonu?
Śmierć bliskiej osoby zawsze wiąże się ze smutkiem i wieloma formalnościami, jakie trzeba dopełnić. Rodzinie zmarłego trudno skupić się na wszystkich aspektach związanych ze śmiercią bliskiego. Dotyczy to głównie procedur formalnych, które trzeba przeprowadzić we współpracy z instytucjami państwowymi, takimi jak Urząd Stanu Cywilnego. Jeśli dodać do tego organizację samej ceremonii oraz przewóz osób, to nagle może okazać się, że czas przeznaczony na żałobę spędzi się w zawirowaniach formalno-prawnych. Na szczęście profesjonalne zakłady pogrzebowe oferują kompleksową pomoc, również w załatwieniu aktu zgonu. To znaczne ułatwienie trudnych kwestii natury formalnej.
Specjalistyczne zakłady pogrzebowe takie, jak RESURREXIT dają gwarancję fachowej pomocy w załatwieniu każdego, nawet najmniejszego szczegółu po śmierci bliskiej osoby. To duże ułatwienie dla rodziny zmarłego, która w tym czasie skupiona jest na smutku i nie zawsze jest w stanie zadbać o to, aby dopełnić niezbędne formalności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana