Jakie działania obejmuje obsługa prawna firm w zakresie prawa pracy?

Prawo pracy to zbiór przepisów regulujących ogólne zasady wiążące pracownika i pracodawcę. Jego najważniejszym dokumentem jest kodeks pracy, szczegółowo określający wszystkie kwestie, jakie występują między stronami stosunku pracy. Zagadnienia poruszane w przytoczonych aktach prawnych są na tyle złożone, że do ich interpretacji bardzo często potrzebna jest opinia prawnika. Jak zatem w praktyce wygląda obsługa prawna firm w zakresie prawa pracy?
Które kwestie pracownicze warto konsultować z prawnikiem?
Ideą regulacji zawartych w aktach prawnych dotyczących prawa pracy jest zrównoważona ochrona pracownika i pracodawcy. Dlatego Kodeks pracy, a także inne ustawy i rozporządzenia dotyczące praw i obowiązków pracodawcy oraz pracownika bardzo szczegółowo określają prawa i obowiązki każdej ze stron. Ma to odzwierciedlenie w sposobie i formie zatrudniania, wynagradzania, a także zwalniania pracowników. Stąd też umowy w zakresie właściwego nawiązania, rozwiązania oraz zmiany stosunku pracy warto konsultować z prawnikiem. Opinia specjalisty pomoże pracodawcy uniknąć ewentualnych błędów lub pomyłek przy sporządzaniu tego typu dokumentacji. Poszukując prawnika, któremu będziemy chcieli powierzyć obsługę prawną firmy, warto wybierać podmioty, specjalizujące się w prawie pracy, gdyż ich doświadczenie w tej materii, gwarantuje wysoką jakość świadczonych usług.
Przykładem może być Kancelaria Radców Prawnych CGH w Bielsku-Białej. Kancelaria Chrapkiewicz, Gworek, Hejosz specjalizuje się m.in. w opiniowaniu oraz przygotowywaniu regulaminów pracy i wynagradzania, a także regulaminów Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Dokumenty te są obowiązkowe dla średnich oraz dużych firm, a ich opracowanie powinno być bardzo staranne i zgodne z obowiązującym prawem. Jednak pomoc prawna z zakresu prawa pracy przydatna jest również wówczas, gdy pracodawca i pracownik nie mogą dojść do porozumienia. Najczęściej ma to miejsce w przypadku rozwiązywania umowy o pracę lub sposobu i formy wynagradzania.
Czy prawnik może reprezentować pracodawcę w sporze z pracownikiem?
Chociaż prawo pracy bardzo szczegółowo reguluje kwestie pracownicze, to czasami zdarza się, że pracownik występuje przeciwko pracodawcy. Konflikty takie mają najczęściej podłoże finansowe i dotyczą sposobu wynagradzania. Mogą również odnosić się do zasadności rozwiązania umowy o pracę bądź zmiany jej warunków. Jeśli obie strony nie zdołają dojść do porozumienia, to spór taki musi zazwyczaj rozstrzygnąć sąd. Właśnie wtedy nieoceniona okazuje się pomoc prawna w zakresie prawa pracy, która zwiększa szanse pracodawcy na wykazanie swoich racji przed sądem. Kancelarie specjalizujące się w tych zagadnieniach mogą bez przeszkód reprezentować firmy i prowadzić sprawy sądowe, których przedmiotem są kwestie pracownicze uregulowane przez Kodeks pracy i powiązane akty prawne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
DCF Dotacje Consulting Finanse Sp. z o.o.
Konsulting
woj. wielkopolskie60-702 Poznań, Głogowska 31 lok. 33
-
Biuro Prawne Cesja Sp. z o.o.
Doradztwo prawne
woj. dolnośląskie51-109 Wrocław, Na Polance 12 lok. 5
-
Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja Dr Bogusława Federa
Doradztwo gospodarcze
woj. mazowieckie05-827 Grodzisk Mazowiecki, Orzeszkowej 2
-
Dobrypellet Olimpia Maciejewska
Doradztwo gospodarcze
woj. lubuskie66-015 Zielona Góra, Przylep-Podgórna 4