Jaka jest standardowa średnica węży pożarniczych?

Spis treści
- Wąż strażacki – podstawowy element armatury pożarniczej
- Węże tłoczne – jaką mają średnicę i do czego służą?
- Węże ssawne – charakterystyka i średnice
Węże pożarnicze, nazywane również strażackimi to podstawowy sprzęt Straży Pożarnej, chociaż nie tylko. Ich zadaniem jest pobieranie i transportowanie wody, a także różnych środków pianotwórczych. Co należy wiedzieć o wężach pożarniczych i jakie występują ich średnice?
Wąż strażacki – podstawowy element armatury pożarniczej
Węże pożarnicze to bardzo istotny element wodnej armatury służącej między innymi do gaszenia pożarów. Zadaniem węża jest podawanie wody i środków pianotwórczych. Węże strażackie dzielą się na ssawne i tłoczne, z czego każdy rodzaj ma inne zastosowanie. Węże dzielą się także ze względu na materiał, długość i średnicę. Węże, a także wszelkie dodatki do asortymentu przeciw pożarniczego znajdziemy w specjalistycznych sklepach, takich jak np. Agro Hurt. Przyjrzymy się poniżej, czym charakteryzują się poszczególne dwa typy węży – ssawne i tłoczne oraz w jakich średnicach te elementy występują.
Węże tłoczne – jaką mają średnicę i do czego służą?
Wąż pożarniczy tłoczny działa na zasadzie tłoczenia wody do prądownicy, po czym wydobywa się z niego strumień gaśniczy z wodą lub innym środkiem, np. pianotwórczym. Węże tłoczne mają zazwyczaj długość od 15-tu do 20-tu metrów. Średnice węży tłocznych wynoszą 25, 52, 75, 110 i 150 milimetrów. Mniejsza średnica węża umożliwia szybkie ugaszenie małego pożaru. Jest to o tyle istotne, że szybkie ugaszenie głównego źródła ognia może skutecznie zapobiec jego dalszemu rozprzestrzenieniu się. Cześć z nich przeznaczona jest do hydrantów i wówczas taka średnica może wynosić 25 albo 52 milimetry. Węże gumowe tłoczne łatwo się zwija i nie posiadają oplotu z drutu.
Węże ssawne – charakterystyka i średnice
Podstawową różnicą między wężem tłocznym a ssawnym jest to, że ten drugi rodzaj posiada oplot druciany. Zadaniem oplotu jest zapobieganie spłaszczeniu w momencie zasysania wody lub innych środków gaśniczych (pianotwórczych). Węże ssawne są też o wiele krótsze od tłocznych – posiadają od jednego do 2,4 metra długości. Natomiast ich średnica jest z reguły większa niż w przypadku węży tłocznych. Ale tutaj podobnie – znajdziemy średnice 25, 52, 75, 110 i 150 milimetrów. Zadaniem węży ssawnych, jak sama nazwa wskazuje – jest zasysanie wody i środków pianotwórczych.
Niezależnie od tego, jaki rodzaj węża i o jakiej średnicy jest używany, należy dbać o systematyczne sprawdzanie ich stanu technicznego i właściwe przechowywanie. Nadmierna ekspozycja na wysoką temperaturę czy działanie promieni słonecznych może obniżyć ich wytrzymałość. A przecież zadaniem węży gaśniczych jest ratowanie dobytku, a także ludzkiego zdrowia i niekiedy – życia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana