Jak zmieniał się polski mundur policyjny na przestrzeni lat?

Jeżeli interesuje Cię temat mundurów policyjnych, idealnie trafiłeś. W dzisiejszym artykule opowiemy o zmianach, które dokonały się w wyglądzie policyjnych mundurów na przestrzeni lat. Sprawdź, co zmieniło się po II wojnie światowej i jak współcześnie szyje się odzież wykorzystywaną przez przedstawicieli policji. Zapraszamy Cię do zapoznania się z przygotowanym przez nas artykułem.
Jakie ciekawe zmiany nastały w wyglądzie munduru policyjnego po II wojnie światowej?
Mundur policyjny to uniform, który jest przeznaczony dla przedstawicieli policji. Stanowi on swoisty nośnik kompetencji, a jednocześnie jest odzieżą ochronną. Choć jego waga, a więc znaczenie od lat pozostaje niezmienne, modyfikacjom ulegał wygląd tego typu odzieży. Polski mundur policyjny ewoluuje. O jakich dokładnie zmianach mowa?
Mundury dla policji nie zawsze wyglądały tak, jak wyglądają współcześnie. Wszelkie zmiany w tym zakresie dokonywane były z różnych przyczyn, między innymi ze względów oszczędnościowych – co miało miejsce w ostatnich latach PRL, choć nie tylko: również w pierwszej połowie lat 90. wygląd munduru policyjnego zmienił się ze względu na konieczną oszczędność. Zarówno pod koniec PRL-u, jak i początkiem lat 90. odzież dla policjantów była taka sama, jak ubrania dla przedstawicieli innych, wybranych służb mundurowych: Ochotniczej Straży Pożarnej i Wojska Polskiego (dawniej: Ludowego Wojska Polskiego).
Wyróżnia się kilka rodzajów policyjnych mundurów: wyjściowy, galowy, służbowy i ćwiczebny. Każdy z podanych wariantów odzieży dla policjantów ewoluował na przestrzeni lat w nieco inny sposób, co w różnym stopniu miały okazję obserwować liczne pracownie krawieckie, na przykład Fabryka Umundurowania Hero Collection (od 1989 roku). Na przykład mundur policyjny galowy zmienił się bardzo nieznacznie (od lat 80. XX wieku). W 1992 roku planowano istotną modyfikację jego wyglądu, natomiast nie udało się zrealizować tego celu.
Jakie zmiany w wyglądzie munduru policyjnego dokonywane są współcześnie?
Mundur dla policji zmieniał się z biegiem czasu. Również współcześnie zauważyć można liczne modyfikacje w tym zakresie. Okres od 2018 roku do 2021 roku jest czasem stopniowej zmiany mundurów ćwiczebnych dla policjantów. Kolor czarny zastępowany jest granatowym, nawiązując tym samym do Policji Państwowej w II RP oraz typowego munduru wykorzystywanego przez policjantów w większości krajów świata. Zmianie uległo również nakrycie głowy: z czapki z daszkiem na furażerkę, typową dla policji węgierskiej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Urząd Statystyczny w Poznaniu. Oddział
Urzędy statystyczne
woj. wielkopolskie62-800 Kalisz, pl. Kilińskiego 13
-
Urząd Stanu Cywilnego
Urzędy stanu cywilnego
woj. wielkopolskie63-400 Ostrów Wielkopolski, al. Powstańców Wielkopolskich 18