Jak zgłosić wzór użytkowy?

Rejestracja wzoru użytkowego to obecnie najlepszy sposób na zabezpieczenie praw własności twórcy do stworzonego przez siebie projektu. Procedura ta zapewnia pełną ochronę prawną rejestrowanego wzoru. Dodatkowo daje prawo udzielania licencji na jego dalsze wykorzystanie oraz wyklucza sytuację, że ktoś inny zgłosi wniosek o rejestrację identycznego wzoru. Sprawdźmy zatem, czym jest wzór użytkowy, a także, jak i gdzie go zarejestrować?
Czym jest wzór użytkowy?
Bazując na definicji zapisanej w art. 94 ustawy Prawo własności przemysłowej, przyjmuje się, że wzorem użytkowym jest nowe i użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci. Jak zatem widać wzór użytkowy, nazywany również małym wynalazkiem, odnosi się przede wszystkim do już istniejących przedmiotów lub rozwiązań, którym projektant nadał nowe, wymyślone przez siebie cechy, poprawiające ich użyteczność, ale nie zmieniające funkcji podstawowych.
Jeśli zatem w ocenie projektanta jego koncepcja spełnia wymogi wzoru użytkowego, warto poważnie rozważyć rejestrację takiego pomysłu. Pomóc w tym może Kancelaria Patentowa JWJ z Krakowa, która już od prawie trzydziestu lat specjalizuje się w ochronie własności intelektualnej i przemysłowej. Tak długie doświadczenie sprawia, że zawiłości związane z formalnościami dotyczącymi rejestracji patentów, wynalazków, logotypów, czy wzorów użytkowych, nie mają dla kancelarii żadnych tajemnic.
Kiedy i jak zarejestrować wzór użytkowy?
Pierwszym i najważniejszym krokiem do rejestracji wzoru użytkowego jest upewnienie się, czy wymyślona koncepcja spełnia wszystkie kryteria wzoru użytkowego. Ten według zapisów ustawy o prawie własności przemysłowej powinien spowodować m.in. zwiększenie funkcjonalności wyrobu, urządzenia lub rozwiązania, w którym wzór zostanie zastosowany. Musi także być oryginalny. Przy czym ostatnia cecha nie może być kompozycją znanych i powszechnie rozpoznawalnych wzorów.
Gdy twórca zyska pewność, iż jego projekt nie ma wad prawnych i formalnych, może przystąpić do rejestracji wzoru użytkowego. Dzięki temu nabywa wiele przydatnych praw, do których można zaliczyć np. ochronę wzoru z mocy prawa, czy wynagrodzenie za korzystanie ze wzoru. Warto wspomnieć, że ochrona wzoru jest czasowa i wynosi 10 lat. Jak więc widać rejestracja wzoru użytkowego jest dla twórcy korzystna pod każdym względem i warto dopilnować, aby została ona przeprowadzona w sposób profesjonalny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
DCF Dotacje Consulting Finanse Sp. z o.o.
Konsulting
woj. wielkopolskie60-702 Poznań, Głogowska 31 lok. 33
-
Biuro Prawne Cesja Sp. z o.o.
Doradztwo prawne
woj. dolnośląskie51-109 Wrocław, Na Polance 12 lok. 5
-
Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja Dr Bogusława Federa
Doradztwo gospodarcze
woj. mazowieckie05-827 Grodzisk Mazowiecki, Orzeszkowej 2