Jak zarządzać czasem w warunkach pracy zdalnej?
Wielu z nas marzy o porzuceniu pracy stacjonarnej i zaszyciu się w swoim domowym pokoju, realizując jednocześnie obowiązki zawodowe. Nierzadko okazuje się, że zmiana trybu pracy nie jest wcale tak łatwym zadaniem jak mogłoby się wydawać. Wiele osób ma duży problem z zarządzeniem swoim czasem podczas pracy zdalnej. Samodzielnie układanie godzinowego planu pracy i motywowanie się do działania dla niejednego pracownika stanowi ogromny kłopot.
Praca zdalna a godzinowy plan działania
Konieczność przejścia na tryb pracy zdalnej z trybu pracy stacjonarnej jest dla wielu osób poważnym wyzwaniem. Trudność w tej kwestii polega na braku pomysłu na efektywne zarządzenie swoim czasem. Kiedy nie jesteśmy w biurze i pracujemy na przykład w swoim pokoju lub ogrodzie, bardzo trudno odnaleźć nam motywację do pracy. Zanim się obejrzymy, nastaje wieczór i okazuje się, że niewiele udało nam się zrobić w ciągu dnia – uważa ekspert z firmy Most Wanted z Warszawy.
Niestety praca zdalna nierzadko okazuje się problemem, a nie wygranym losem na loterii (jak lubimy ją postrzegać). Nie jest jednak tak, nie można tego zmienić. Kluczem do sukcesu jest układanie swojego planu dnia, a dokładniej – harmonogramu pracy. W ten sposób wyraźnie widzimy, co mamy do zrobienia danego dnia i w jaki sposób pracować, by móc zrealizować wszystkie zamierzenia. Warto zaplanować, o której godzinie zaczniemy pracę, a o której będziemy ją kończyć (o ile pracodawca nie narzuca nam konkretnego czasu pracy). Dobrze też ustalić, na jaką mniej więcej liczbę przerw możemy sobie pozwolić i w jakim czasie odbędzie się przerwa śniadaniowa czy przerwa obiadowa. Pamiętajmy – robienie sobie oddechu od pracy jest bardzo ważne. Takie twierdzenie bardzo często słyszymy podczas różnego rodzaju kursów, nawet na szkoleniach z prawa pracy czy kursach z kadr i płac, które nie mają przecież bezpośredniego związku z tematem pracy zdalnej.
Wyznaczaj sobie cele do zrealizowania
Poza samym określeniem czasu pracy i planowanych przerw w jej trakcie warto sobie zapisać, jakie dokładnie cele chcemy spełnić danego dnia. W ten sposób zrealizowanie wszystkich zamierzeń będzie o wiele bardziej prawdopodobne niż wtedy, kiedy nie tworzymy szczegółowego harmonogramu pracy. Warto jednak pamiętać, by nie obciążać się nadmiernie obowiązkami. Jeśli stale będziemy zmęczeni i kilka razy nie uda nam się wykonać wszystkich naszych dziennych zamierzeń, możemy skutecznie zniechęcić się do pracy – co będzie efektem odwrotnym do tego, którego byśmy oczekiwali. Zarządzanie czasem w warunkach pracy zdalnej nie musi być wcale takie trudne, tak naprawdę wystarczy mieć odpowiednią motywację do działania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana