Jak wybrać dobre ubezpieczenie typu cargo?

Ubezpieczenie cargo nie jest obowiązkowe. Mimo to wiele firm działających w branży transportowej traktuje je jako uzupełnienie standardowej polisy. Takie zabezpieczenie pozwala na pokrycie kosztów wynikających z ewentualnych strat powstałych w czasie przesyłu ładunków, o ile jest dobrze dopasowane do profilu działalności. Czym należy się więc kierować, wybierając ubezpieczenie cargo? Wyjaśniamy.
Czym jest ubezpieczenie cargo?
Ubezpieczenie cargo to metoda na zabezpieczenie ładunków przed niespodziewanymi sytuacjami podczas transportu. Polisa zapewnia wsparcie finansowe w razie:
kradzieży czy włamania;
powstania uszkodzeń na skutek działania sił natury, np. powodzi czy huraganu;
zdarzenia losowego, np. wybuchu lub pożaru;
wystąpienia zniszczeń podczas załadunku lub rozładunku.
Warto wiedzieć, że ochrona dotyczy zarówno towarów przewożonych samodzielnie, jak i w czasie korzystania z usług zawodowego przewoźnika zajmującego się np. transportem morskim. Pomoc ubezpieczyciela obejmuje towary nowe i używane. Nie dotyczy jednak dokumentów, dzieł sztuki czy żywych zwierząt.
Ubezpieczenie cargo powinny wykupić zwłaszcza przedsiębiorstwa handlowe, transportowe oraz zakłady produkcyjne. Finalny koszt polisy zależy m.in. od wartości przewożonego ładunku i od zakresu ochrony.
Rodzaje ubezpieczenia cargo
Do dyspozycji firm działających w branży transportowej są 3 główne typy polis typu cargo. Pierwsza z nich dotyczy jednorazowego przewozu ładunków i zawiera się ją tylko na okres przewozu określonych towarów. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy ilość przesyłek w skali rocznej jest stosunkowo niska. W razie wątpliwości swój wybór można skonsultować ze specjalistami z agencji celnej NET-CARGO.
Kolejny wariant, czyli polisa otwartego pokrycia, przewiduje ustalenie konkretnego zakresu i stawki ubezpieczeniowej na okres 12 miesięcy. W tym czasie wszystkie zgłoszone przewozy są objęte ochroną. Ta opcja ma zastosowanie w firmach, które z jakiegoś powody nie potrzebują ubezpieczać wszystkich swoich transportów.
Z kolei polisa obrotowa dotyczy wszystkich przesyłek realizowanych w ramach działalności danej firmy. Zabezpiecza przewozy realizowane przez okres 12 miesięcy, bez konieczności zgłaszania ich. Ubezpieczenie obrotowe wykupują przedsiębiorstwa, które wykonują duże ilości transportów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Grzegorz Snela Pośrednictwo Ubezpieczeniowe
Ubezpieczeniowe firmy
woj. wielkopolskie63-800 Gostyń, Wiosny Ludów 8
-
Europartner & Regionalne Centrum Odszkodowań Sylwester Stasiak
Odszkodowania, likwidacja szkód
woj. łódzkie98-200 Sieradz, Kościuszki 9 lok. 5