Jak uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie?

Decyzja o rozstaniu nigdy nie należy do łatwych. Jednak, jeśli małżonkowie nie widzą przyszłości dla związku, wtedy jedynym sposobem jest rozwód. Istnieją dwa rodzaje rozwodów, bez orzekania o winie oraz z orzeczeniem o winie osoby odpowiedzialnej za rozpad pożycia małżeńskiego. Druga opcja jest często wybierana przez małżonków ze względu na konsekwencje, jakie ze sobą niesie. Chcąc zyskać rozwód z orzeczeniem o winie, należy wiedzieć kilka podstawowych kwestii.
Czym jest rozwód z orzeczeniem o winie i jakie niesie konsekwencje?
Rozwód z orzeczeniem o winie, jest dużo bardziej skomplikowany oraz czasochłonny w porównaniu do rozwodu bez orzekania o winie. Wiąże się z licznymi rozmowami, dotyczącymi życia prywatnego oraz intymnego obojga małżonków. W większości przypadków nie są to rozmowy ani przyjemne, ani łatwe. Szczególnie że towarzyszą im liczne emocje.
O rozwód z orzeczeniem o winie może wnieść każdy z małżonków. Jednak nie oznacza to, że taki wyrok wyda sąd, ponieważ podczas procesu sąd może dojść do wniosku, że oboje małżonkowie są winni rozpadu małżeństwa. Sąd może również uznać, że rozpadowi małżeństwa jest winny jeden małżonek, bądź żadne z nich. Skutkiem rozwodu z orzeczeniem o winie jest, między innymi obowiązek alimentacyjny małżonka winnego rozpadu małżeństwa na rzecz drugiej strony.
Dowody potwierdzające rozpad małżeństwa
Jeżeli zależy nam na rozwodzie z orzekaniem o winie, trzeba będzie odpowiednio przygotować się do rozprawy rozwodowej.
Jak tłumaczy specjalista z kancelarii radcy prawnego De Iure: Uzyskanie rozwodu z orzeczeniem o winie będzie dużo prostsze w przypadku widocznego rozpadu małżeństwa. Najczęściej ma to miejsce w wyniku choroby alkoholowej jednego z małżonków lub przemocy fizycznej. W takich sytuacjach sąd zazwyczaj nie ma wątpliwości co do wyroku. Należy oczywiście przedstawić solidne dowody, jak obdukcje lekarskie, raporty policyjne oraz zeznania świadków. Dlatego chcąc jak najszybciej uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie, należy odpowiednio przygotować się do rozprawy, aby sąd nie miał dodatkowych wątpliwości, kto jest winien za rozpad małżeństwa.
Ustanie więzi emocjonalnej
Sąd unieważni małżeństwo, kiedy zostanie wykazany kompletny rozkład pożycia małżeńskiego. Chodzi tu przede wszystkim o więzi emocjonalne małżonków. Jeśli jeden z małżonków zdradził i pozostaje w związku fizycznym oraz emocjonalnym z inną osobą, wtedy nastąpił trwały rozpad małżeństwa i można starać się o rozwód z orzeczeniem o winie. Ponadto trwałe opuszczenie małżonka, odmowa współżycia oraz brak wzajemnej pomocy to tylko kolejne przykłady, mogące przesądzać o winie współmałżonka za rozpad związku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
DCF Dotacje Consulting Finanse Sp. z o.o.
Konsulting
woj. wielkopolskie60-702 Poznań, Głogowska 31 lok. 33
-
Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja Dr Bogusława Federa
Doradztwo gospodarcze
woj. mazowieckie05-827 Grodzisk Mazowiecki, Orzeszkowej 2
-
Biuro Prawne Cesja Sp. z o.o.
Doradztwo prawne
woj. dolnośląskie51-109 Wrocław, Na Polance 12 lok. 5
-
Kancelaria Radcy Prawnego Zuzanna Lepiarczyk
Doradztwo prawne
woj. śląskie44-200 Rybnik, 3 Maja 30a