Do ilu lat wstecz można się ubiegać o zwrot podatku z Austrii?
Podjęcie pracy zarobkowej za granicą wiąże się z koniecznością dopełnienia stosownych formalności, również w kwestii rozliczeń. Jednym z kierunków wybieranych przez Polaków jest Austria. Jeżeli chodzi o terminy, to w tym kraju rok podatkowy jest tożsamy z polskim. Czasami jednak zdarza się tak, że podatnicy nie dopełniają wszelkich formalności na bieżąco, w związku z czym zastanawiają się, ile lat mają na to, aby ubiegać się o zwrot podatku z Austrii. Jak to wygląda w praktyce?
Do ilu lat wstecz można się starać o zwrot podatku z Austrii?
Przestrzeganie terminów, jeśli chodzi o kwestie podatkowe, jest niezwykle ważne. W przypadku ich zaniedbania podatnik może liczyć na przykre konsekwencje, a do tego zwrot podatku może okazać się niemożliwy. Jeżeli chodzi o Austrię, to sytuacja jest naprawdę komfortowa, ponieważ rozliczenie podatku można złożyć nawet do 5 lat wstecz. Po złożeniu stosownych dokumentów urząd skarbowy zajmie się rozpatrywaniem sprawy. Rozliczając podatek z Austrii, trzeba mieć na uwadze, że procedura może potrwać od 2 do 6 miesięcy. W tym czasie określona suma zwrotu powinna trafić na konto bankowe.
Przeczytaj również: O czym pamiętać przy zakładaniu firmy?
Kiedy trzeba rozliczać się z podatku?
Osoby, które podejmują się pracy zarobkowej w Austrii, powinny wiedzieć, że nie zawsze trzeba się rozliczać z podatku. W przypadku przepracowania okresu krótszego niż 6 miesięcy nie trzeba składać deklaracji podatkowej do urzędu. Warto jednak się na to zdecydować, jeśli to rozwiązanie okaże się korzystne. Jeżeli natomiast chodzi o przypadki, w których upłynął okres dłuższy niż pół roku, to rozliczanie się jest obligatoryjne.
Przeczytaj również: Jakich formalności trzeba dopełnić po śmierci bliskiej osoby?
Co ciekawe, średnia wartość zwrotu wynosi 700 euro. O to, jakie dokumenty są niezbędne do dopełnienia formalności, zapytaliśmy pracownika z firmy zajmującej się zagranicznymi rozliczeniami, który wytłumaczył:
Przeczytaj również: Na czym polega prowadzenie ewidencji VAT?
- Najważniejszym dokumentem niezbędnym do otrzymania zwrotu podatku z Austrii jest Lohnzettel, czyli dokument podatkowy, który wystawia pracodawca po zakończeniu roku podatkowego. To właśnie on jest podstawą do złożenia deklaracji. Po złożeniu dokumentów wystarczy poczekać na rozpatrzenie przez urząd oraz na przelew zwrotu. Jeśli chodzi o formalności związane z rozliczeniami zagranicznymi, to warto korzystać z profesjonalnego wsparcia, aby uniknąć pomyłek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana