Czym jest akt poświadczenia dziedziczenia i kiedy warto go sporządzić?

Akt poświadczenia dziedziczenia to dokument, który sporządza się coraz częściej, gdyż znacznie ułatwia on przekazanie spadku. Dzięki takiemu dokumentowi można uniknąć postępowań sądowych, które mają niezwykle sformalizowaną formę oraz zajmują dużo czasu i pochłaniają sporo pieniędzy. Dowiedz się, kto powinien taki akt sporządzić i w jakich okolicznościach, a także co się w nim znajduje.
Czym jest akt poświadczenia dziedziczenia?
Akt poświadczenia dziedziczenia wskazuje spadkobierców oraz informuje o tym, jaki jest udział w spadku. Znajdują się w nim także informacje na temat osób, na których rzecz spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne.
Otwarcie spadku następuje wraz ze śmiercią spadkodawcy, a osoby powołane do otrzymania spadku, z mocy ustawy czy też na mocy testamentu, stają się spadkobiercami. Samo nabycie spadku następuje z mocy prawa, natomiast należy obowiązkowo ten fakt potwierdzić w odpowiedniej procedurze. Prawo przewiduje dwie drogi sformalizowania nabycia spadku – stwierdzenie nabycia spadku oraz notarialne poświadczenie dziedziczenia.
Sądowe nabycie spadku wiąże się z wieloma formalnościami. Często trwa bardzo długi czas – nawet kilka lat. Nie bez znaczenia jest też fakt, że jest ono po prostu kosztowne. Jeśli jest taka możliwość, warto postawić zatem na poświadczenie dziedziczenia u notariusza. Procedura jest znacznie szybsza, odformalizowana oraz tańsza. Można też oszczędzić sobie po prostu stresu związanego z pojawianiem się w sądzie.
Kiedy można sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia?
Akt poświadczenia dziedziczenia może być sporządzony pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim, dokument ten może być sporządzony, kiedy dochodzi do pełnej zgody wszystkich zainteresowanych. Oznacza to, że sprzeciw nawet jednej osoby (niezależnie od tego, ile osób zgadza się na taki akt) zmusza do sądowego rozstrzygnięcia. Jeśli wszyscy są zgodni, dużo szybciej sporządza się go w kancelarii notariusza. We Wrocławiu można zrobić to na przykład w Kancelarii notarialnej Angeli Zełep.
Akt poświadczenia dziedziczenia odnosi się tylko do testamentu pisemnego, sporządzonego w formie aktu notarialnego lub przed właściwym organem państwowym. To jednak nie wszystkie wymogi. Akt ten nie może powstać, gdy sporządzony został testament szczególny. Ten rodzaj testamentu powstaje wtedy, gdy na przykład w obawie przed rychłą śmiercią spadkodawca sporządzi go ustnie w obecności minimum trzech osób. W takim przypadku spadkobierców czeka niestety sądowe rozstrzygnięcie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Biuro Prawne Cesja Sp. z o.o.
Doradztwo prawne
woj. dolnośląskie51-109 Wrocław, Na Polance 12 lok. 5
-
DCF Dotacje Consulting Finanse Sp. z o.o.
Konsulting
woj. wielkopolskie60-702 Poznań, Głogowska 31 lok. 33
-
Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja Dr Bogusława Federa
Doradztwo gospodarcze
woj. mazowieckie05-827 Grodzisk Mazowiecki, Orzeszkowej 2
-
AWM Business Promotion. Instrat24
Doradztwo gospodarcze
woj. mazowieckie01-445 Warszawa, Erazma Ciołka 17 lok. 410