Czy zbiorniki do AdBlue wymagają legalizacji?
Jeśli użytkujesz pojazd napędzany silnikiem Diesla, prawdopodobnie będziesz musiał używać AdBlue. Jest to płyn do wydechu oleju napędowego (DEF) używany w milionach samochodów, pojazdach dostawczych, ciężarowych i autokarach na całym świecie. Przechowuje się go w specjalnych zbiornikach. Czy wymagają one legalizacji? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Odmierzacze AdBlue z legalizacją
Aby chronić użytkowników przed możliwymi zagrożeniami w trakcie eksploatacji zbiorników i nieuczciwymi praktykami podczas dystrybucji cieczy, przyrządy pomiarowe stosowane w zbiornikach podlegają obowiązkowi legalizacji. Producenci zbiorników zajmujący się sprzedażą detaliczną na obszarze UE są zobowiązani do przestrzegania Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/32/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do udostępniania na rynku przyrządów pomiarowych (MID — Measuring Instruments Directive). W panele dystrybucyjne z legalizacją są wyposażone m.in. zbiorniki Kingspan BlueMaster® PRO oraz Horn Tecalemit.
Ocena zgodności wyrobów z dyrektywą UE
Ustawę wdrażającą dyrektywę MID w Polsce uchwalono w 2016 r. Legalizacja polega na ocenie zgodności etapów projektowania i produkcji z dyrektywą przez jednostkę notyfikowaną. W Polsce to zadanie spoczywa na Polskim Komitecie Normalizacyjnym (PKN), a organami nadzoru rynku w zakresie realizacji wymogów zawartych w dokumencie są Prezes Głównego Urzędu Miar i dyrektorzy okręgowych urzędów miar. Jak doradza dystrybutor zbiorników MiM Mariusz Mańkowski ze Szczecina:
Najlepiej korzystać ze zbiorników z legalizacją. Potwierdza ona, że każda faza powstawania wyrobu była nadzorowana i zgodna z unijnymi normami zharmonizowanymi. Po pozytywnym przejściu certyfikacji na przyrządzie umieszcza się znak CE, dużą literę M i dwie ostatnie cyfry roku naniesienia.
Ocena zgodności zbiornika obejmuje m.in.:
wewnętrzną kontrolę produkcji i nadzorowaną kontrolę przyrządów w losowych odstępach czasu (moduł A2),
zapewnienie jakości procesu produkcji (moduł D1) i przyrządu (moduł E),
zapewnienie jakości kontroli i badania gotowych przyrządów (moduł E1),
zgodność w oparciu o weryfikację produktu (moduł F1) i weryfikację jednostkową (moduł G).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana