Czy warto zakładać jedno konto bankowe ze współmałżonkiem?

Wspólny rachunek oszczędnościowy najczęściej wybierają małżeństwa, chociaż tak naprawdę można go otworzyć z innym członkiem rodziny lub z osobą bez żadnych więzów pokrewieństwa. Większość banków oferuje specjalne konto dla dwóch osób. W takiej sytuacji każdy z użytkowników otrzymuje własną kartę debetową. Jak działają wspólne konta i kiedy warto je założyć?
Jak założyć wspólne konto?
Założenie wspólnego konta bankowego nie jest trudną procedurą. W praktyce nie różni się niczym od kont indywidualnych. Banki wymagają, aby obie osoby zgłosiły się do konkretnej placówki. Przy dopełnianiu formalności wymagany jest dowód osobisty lub inny dowód potwierdzający tożsamość (np. paszport). Przy wspólnym koncie użytkownicy korzystają z takich samych funkcji. Właściciele mają prawo samodzielnie:
- dokonywać wpłat,
- wypłacać pieniądze z bankomatu,
- płacić kartą za zakupy i usługi,
- zlecać przelewy,
- robić zakupy internetowe.
Są to podstawowe opcje jak przy rachunkach rozliczeniowo-oszczędnościowych jednej osoby. Wspólny rachunek to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą razem dysponować środkami finansowymi.
Czy każdy użytkownik otrzymuje kartę?
W przypadku łączonych kont bankowych każdy użytkownik otrzymuje swoją prywatną kartę do bankomatu. Są to produkty imienne. W momencie zakładania konta właściciele wnioskują o wydanie dwóch kart. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia korzystanie z podstawowych usług bankowych. Oczywiście przy zagubieniu lub kradzieży jednej z kart nie ma żadnego problemu, by ją zablokować i wnioskować o wydanie kolejnego produktu.
Obecnie większość rzeczy tego typu można wykonać przez internet. Przy pomocy bankowości elektronicznej szybko i sprawnie zablokujemy kartę oraz wypełnimy wniosek o przesłanie nowej. Dostęp do elektronicznych transakcji ma każdy ze współmałżonków.
Na co zwrócić uwagę zakładając konto ze współmałżonkiem?
Każdy bank samodzielnie określa zasady zakładania wspólnych kont. Eksperci z Poznańskiego Banku SGB podpowiadają, na co zwrócić uwagę:
Każdy bank chce przyciągnąć klientów najlepszą ofertą. W związku z tym, że w natłoku informacji trudno się odnaleźć, warto zwrócić szczególną uwagę na pewne elementy. Banki mają obowiązek podać wysokość opłat za prowadzenie i korzystanie z konta. Warto zatem zweryfikować, jaką kwotę należy zapłacić za zwykły krajowy przelew oraz przelew zagraniczny. Współmałżonkowie powinni także sprawdzić, czy w przypadku konkretnego banku można korzystać ze wszystkich bankomatów. Jeśli są pewne ograniczenia, to lepiej sprawdzić, czy w naszej okolicy jest dużo bankomatów konkretnej instytucji i ile trzeba zapłacić za wybranie gotówki z innych bankomatów. Dodatkowo należy dokładnie przeanalizować, przy jakich transakcjach wymagana jest obecność współmałżonków w placówce banku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Progress Sp. z o.o.
Rachunkowość - usługi
woj. mazowieckie05-825 Grodzisk Mazowiecki, Sienkiewicza 2 lok. 8
-
Pimag Biuro Rachunkowe
Rachunkowość - usługi
woj. dolnośląskie50-243 Wrocław, Władysława Łokietka 4 lok. 2