Czy osoby transportowane busem podlegają ubezpieczeniu?

Busy stały się doskonałą alternatywą dla innych środków transportu, takich jak samolot lub pociąg. Korzystna cena i komfortowe warunki sprawiają, że wyjazdy busem za granicę cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Przy wyborze firmy transportowej warto uwzględnić kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim, należy sprawdzić, czy przewoźnik oferuje swoim pasażerom odpowiednie ubezpieczenia. Jakie korzyści niesie ubezpieczenie pasażerów busa?
Podstawowe formy ubezpieczeń w podróży
Podróż za granicę bez ubezpieczenia jest niezwykle ryzykowna. Nieubezpieczony pasażer jest zobowiązany do samodzielnego pokrycia kosztów leczenia po ewentualnym wypadku. Z tego względu renomowane firmy przewozowe, takie jak Thunder, oferują swoim klientom wykup ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenie NWW gwarantuje wypłatę odszkodowania w razie uszczerbku na zdrowiu będącego konsekwencją zdarzenia, które miało miejsce w czasie trwania podróży pojazdem. Szczegółowe warunki ubezpieczenia są określone w regulaminie przewoźnika. Dodatkowym zabezpieczeniem dla firmy przewozowej oraz pasażerów jest polisa OCP, a więc ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika. Celem wykupienia ubezpieczenia jest ochrona przed uszkodzeniem lub zniszczeniem transportowanych ładunków. Co zyskują pasażerowie? Dzięki polisie OCP uzyskanie odszkodowania w przypadku uszkodzenia bagażu jest zdecydowanie łatwiejsze.
Obowiązki ubezpieczonego pasażera – krótki przegląd
Należy pamiętać, że każdy pasażer jest zobowiązany do przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz przepisów porządkowych ustalonych przez przewoźnika. Niedostosowanie się do regulaminu wiążę się z utratą przywilejów wynikających z umowy, a więc również – ubezpieczenia. Każda transportowana osoba musi pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim, międzynarodowe przejazdy busem wiążą się z koniecznością posiadania ważnych dokumentów tożsamości uprawniających do przekroczenia granicy. Przepis ten dotyczy również małoletnich pasażerów.
Ponadto, osoby transportowane muszą przestrzegać zaleceń obsługi. Wszelkie umyślnie wyrządzone szkody podlegają obowiązkowi naprawy. Oznacza to, że pasażer, który dopuścił się zakazanego czynu, niszcząc w ten sposób element pojazdu, jest zobligowany do samodzielnego pokrycia kosztów serwisu. Podstawowym wymogiem jest także korzystanie z pasów bezpieczeństwa przez cały czas trwania podróży. Oprócz tego pasażer nie może znajdować się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, a także przewozić niebezpiecznych przedmiotów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Pośrednictwo Finansowe Lilianna Biegańska
Ubezpieczenia
woj. wielkopolskie64-400 Międzychód, 17 Stycznia 37
-
Mariola Różańska Pośrednictwo ubezpieczeniowe
Ubezpieczenia
woj. warmińsko-mazurskie11-700 Mrągowo, 8 Maja 2
-
Grzegorz Snela Pośrednictwo ubezpieczeniowe
Ubezpieczeniowi agenci, pośrednicy
woj. wielkopolskie63-800 Gostyń, Wiosny Ludów 8